Keytruda som tillägg till preoperativ kemoterapi vid trippelnegativ bröstcancer ger långvarig effekt
SABCS: Immunläkemedlet Keytruda (pembrolizumab) visar vid femårsuppföljningen fortfarande väsentligt minskad risk för sjukdomsåterfall, när det läggs till kemoterapi före operation hos patienter med trippelnegativ bröstcancer utan spridning.
Det framgår av fas 3- studien KEYNOTE-522, som presenterades på torsdagen på SABCS 2023 (abstrakt #LBO1-01).
Resultaten visar en mycket stor fördel när immunterapi läggs till kemoterapi innan operation.
– De positiva resultaten har visat sig kvarstå efter fem år, säger Theodoros Foukakis, överläkare, Karolinska universitetssjukhuset Solna och senior lektor vid Institutionen för onkologi-patologi, Karolinska institutet.
Patienter med tidig trippelnegativ bröstcancer (TNBC), där sjukdomen ännu inte har spridit sig utanför bröstet och lymfkörtlarna (stadium II och III), har behandladats med pembrolizumab utöver standardkemoterapi före operationen, följt av pembrolizumab efter operationen.
Vid treårsuppföljningen var risken för återfall 37% lägre hos patienter som behandlades med pembrolizumab i kombination med kemoterapi jämfört med patienter som behandlades med enbart kemoterapi.
Redan standardbehandling
– Resultaten från studien ledde till att tillägget av pembrolizumab blev standardbehandling redan för 1,5 år sedan. Det är betryggande både för oss läkare och för våra patienter att veta att den positiva effekten kvarstår efter längre uppföljning, säger Theodoros Foukakis och påpekar att skillnaderna i event free survival (EFS) är stora mellan den grupp patienter som fått immunterapi innan operation och de som endast fått standardbehandling, närmare bestämt 9%.
Efter 5 år var EFS bland patienter behandlade med pembrolizumab plus kemoterapi 81,3 %, jämfört med 72,3 % i placeboarmen, vilket alltså minskade risken för återfall, progression, komplikationer eller död med 37 % (HR, 0,63; 95 % CI 0,49-0,81). Median (EFS) nåddes inte i någon av grupperna.
Till studien rekryterades totalt 1 174 patienter i 21 länder med tidigare obehandlad stadium II eller III trippelnegativ bröstcancer. Patienterna fördelades slumpmässigt till att antingen få pembrolizumab i kombination med kemoterapi (784 patienter) eller placebo i kombination med kemoterapi (390 patienter). Efter operationen fortsatte patienterna att antingen få enbart pembrolizumab eller placebo.
EFS-fördelen var konsekvent över hela gruppen, som stratifierades efter nodalstatus, tumörstorlek, karboplatinschema, PD-L1-status, ålder och ECOG-prestandastatus.
Vid utvärdering av EFS i relation till avsaknad av kvarvarande invasiv cancer vid operation (pCR) var pembrolizumab också fördelaktigt. Bland dem med pCR var 5-års EFS-frekvensen 92,2 % med pembrolizumab jämfört med 88,2 % med placebo, en misnksning av risken för händelser med 35 % (HR, 0,65; 95 % CI, 0,39-1,08). Hos patienter utan pCR var frekvensen 62,6 % respektive 52,3 %, vilket motsvarar en minskning av risken för händelser med 28 % (HR, 0,72; 95 % CI, 0,54-0,96).
Enligt studien var den vanligaste första EFS-händelsen fjärråterfall, vilket inträffade hos 72 patienter (9,2 %) i pembrolizumabgruppen, jämfört med 55 patienter (14,1 %) i placebogruppen. Femårsfrekvensen av minskad sjukdomsprogression- eller fjärråterfallsfri överlevnad var 84,4 % med pembrolizumab, jämfört med 76,8 % med placebo (HR, 0,64; 95 % KI, 0,49-0,8).
Stor risk för återfall
Ungefär 9 % av alla bröstcancerfall i Sverige är trippelnegativ. Hittills har kemoterapi för att krympa tumören varit standard för patienter med tidigt stadium av sjukdomen. Patienter som inte har någon detekterbar sjukdom efter operation har en ökad chans att överleva, men risken för återfall är fortfarande hög.
– KEYNOTE-522 är en studie på tidig, icke-metastatisk TNBC. Det finns andra studier som visar att en subgrupp av patienter med metastaserad trippelnegativ bröstcancer, vars tumör utrycker PDL-1, har nytta av pembrolizumab i kombination med kemoterapi. Kombinationen är standardbehandling idag, säger Theodoros Foukakis.
